Wybieramy wykonawcę cz.3 – z materiałem czy bez ?
Dziś ostatnia część poradnika związanego z wyborem wykonawcy. Podczas pierwszej rozmowy z wykonawcą, należy się zastanowić kto będzie odpowiedzialny za zorganizowanie i dostarczenie materiałów na plac budowy.
Na początek dobra informacja – mamy wybór. Pierwszym sposobem zapewnienia dostępności materiału na placu budowy jest samodzielne zorganizowanie tego procesu. Drugą możliwością jest scedowanie tego obowiązku na wykonawcę. Dziś prześwietlamy oba sposoby, a co ważniejsze, podpowiadamy jak wypadają one w praktyce.
O materiał zadbamy we własnym zakresie…
I słusznie! Ta metoda pozwoli Wam być pewnym, że dom w którym będziecie mieszkać, zostanie wybudowany z materiałów wybranych świadomie. Dziś rynek oferuje pełen wachlarz rozwiązań. Czasem można zabłądzić w gąszczu dostępnych wariantów. Musicie poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z ofertą rynku. Nie jest to jednak tak trudne, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka.
Decydując się samodzielnie zadbać o dobór i wycenę materiałów, to Wy wokonujecie wyboru, wykonawca przygotowuje usługę tylko za robociznę. Wykonawca, jak sama nazwa wskazuje, powinien być odpowiedzialny tylko za wykonanie usługi. Nie powinniśmy zostawiać kluczowych decyzji wykonawcy – on wybierze te materiały z których będzie mu najwygodniej budować dom. Przykładem może być wybór hydroizolacji fundamentów. Wykonawcy najczęściej smarują ściany fundamentowe dysperbitem. Zadowolony inwestor myśli, że ma dobrze zabezpieczone fundamenty przed wilgocią i działaniem wody. Po 10 latach na ścianach pojawia się wilgoć. Do kogo mieć pretensje? Tylko do siebie. Dysperbit dawno już zniknął z powierzchni ścian fundamentowych, podciąganie kapilarne wody spowodowało, że mury są mokre. Pozbycie się wilgoci pochłonie spore kwoty. Tylko z powodu lenistwa inwestora przy wyborze hydroizolacji.
Podczas procesu budowy domu czeka na Was mnóstwo decyzji do podjęcia. Oczywiście, część wykonawców podpowie pewne rozwiązania. Praktyka pokazuje jednak, że niewielu wykonawców angażuje się w wybór materiałów. Robią tym, co zapewnia inwestor. I tak powinno pozostać.
Wybieramy hurtownię materiałów budowlanych
- Organizacja materiałów na budowę powinna zacząć się od skserowania kopii projektu budowlanego. Kserujemy co najmniej jedną kopię projektu (oryginał + adaptację). Wystarczy, że skserujecie tylko te strony, w których są rzuty i obrysy domu. Nie ma potrzeby kserowania całości.
- Szukamy hurtownii lub składów materiałów budowlanych – google będzie pomocne jeśli nie orientujecie się na tym rynku. Szukajcie lokalnych hurtownii, które nie będą doliczały kosztów transportu i będa w stanie szybko reagować na wasze zapotrzebowanie.
- Odwiedzamy każdą hurtownię i zostawiamy ksero projektu. Radzę podzielić wyceny na 3 części:
- Fundamenty – powinniście wiedzieć z czego wykonacie ściany fundamentowe, jaką zastosujecie hydroizolację, jak ocieplicie ściany fundamentowe.
- Ściany i strop – powinniście zadecydować z jakiego materiału wykonacie ściany nośne i działowe, jaka będzie konstrukcja stropu.
- Dach – rodzaj membrany, pokrycia dachowego, orynnowania.
- Hurtownie same przeliczą potrzebne ilości danego materiału, o to nie musicie się martwić. Waszym zadaniem jest wskazać rodzaj lub konkretną nazwę materiału.
- Po otrzymaniu wycen dokonujecie wyboru hurtowni. Warto wybrać jedną hurtownię. Jeżeli inna hurtownia oferuje poszczególne produkty w niższej cenie, negocjujcie. Podpytajcie w wybranej hurtowni jak wygląda kwestia transportu – dostęność HDS-a będzie znacznym ułatwnieniem.
- Wybór hurtowni przekazujecie wykonawcy, zobowiązując go do zakupów we wskazanej przez Was hurtowni. Polecam spotkanie trójstronne, na którym przedstawiciel hurtowni pozna wykonawcę.
- Przekazujecie wykonawcy, żeby kontaktował się z wybraną hurtownią w sprawie dostarczania materiałów na budowę. Nie ma przecież żadnego sensu, żeby wykonawca dzwonił do Was, po czym Wy będziecie dzwonić do hurtowni. Głuchy telefon zostawmy dzieciom. Będąc w pracy nie zawsze możemy odebrać telefon.
- Dobrą praktyką jest fakturowanie się z hurtownią raz w tygodniu na podstawie WZ podpisanych przez wykonawcę.
W ten sam sposób wybieramy dostawcę stali, betoniarnię, piaskownię/żwirownię i tartak.
Rady:
- Jeżeli wybrana hurtownia nie ma na stanie wybranych przez Was materiałów, poproście o ich zamówienie.
- Nie ulegajcie presji wykonawcy i sprzedawcy z hurtowni. Wykonawca będzie naciskał, by wybrać materiał, którym najłatwniej się pracuje. Sprzedawca w hurtownii będzie namawiał na produkty, na których zarabia najwięcej. To Wy jako inwestorzy decydujecie.
- Starajcie się planować pewne działania z odpowiednim wyprzedzeniem, tak by wykonawca nie stał z pracą na placu budowy.
- Pamiętajcie o uwzględnieniu kosztów transportu.
O materiał dba wykonawca…
Albo nie dba. Decydując się na rozwiązanie, w którym odpowiedzialność za materiał spada na wykonawcę, inwestor dostaje wycenę rozbitą na 2 pozycje: robociznę i materiał. Na etapie rozmów z wykonawcą, inwestorzy często jeszcze nie mają wiedzy z jakich materiałów wykonany zostanie każdy etap budowy domu. Budowa domu jest procesem dynamicznym, ciężko przewidzieć wszystkie sytuacje z którymi przyjdzie się Wam zmierzyć.
Częstym błędem popełnianym przez inwestorów jest całkowite przekazanie decyzyjności odnośnie wyboru materiałów, na wykonawcę. To mniej więcej tak jakby deweloper budował wasz dom. Odradzamy te rozwiązanie, inwestor skazuje się de facto na zastosowanie gorszych materiałów. Wykonawca będzie tu upatrywał szansy na dodatkowy zarobek.
Skontaktuje się z hurtownią, z którą ma już ułożoną współpracę i przekaże jej Wasz projekt. Zrobi dokładnie to samo, co Wy możecie zrobić. Na koniec sam zadecyduje z czego wybudować Wasz dom, kierując się swoją, nie waszą wygodą.
Dla kogo budowany jest dom? Dla inwestora. Kto finansuje budowę? Inwestor. Kto będzie mieszkał w budowanym domu ? Inwestor. Kto powinien podejmować decyzje? Odpowiedź już znacie, nie dajcie sobie odebrać prawa wyboru. Wymaga to pewnego przygotowania. W tym jednak tkwi cała radość z budowy domu. Z podejmowania świadomych decyzji o tym jak i gdzie będziemy mieszkać.
PS A jeśli wciąż nie wiecie jak się za to zabrać, zapraszamy do kontaktu mailowego: kontakt@meskimikser.pl. Będziemy podpowiadać, ostateczną decyzję pozostawimy Wam.
O wyborze wykonawcy pisaliśmy już wcześniej w dwóch wpisach. Zachęcamy do lektury: