Wylewki, jastrych, szlichta
Wylewki, jastrych, szlichta. Różne nazewnictwo, cel ten sam – równa posadzka na której ułożymy panele, płytki lub inne wykończenie podłogi. Jest to szybki i efektowny etap budowy. Zobaczmy jak przebiega.
Jak powstają wylewki ?
Ostatni wpis poświęcony ogrzewaniu podłogowemu stanowił wstęp do dzisiejszego artykułu. Wylewka cementowa, stanowi idealne uzupełnienie ogrzewania niskotemperaturowego. Równa posadzka to nie tylko doskonałe podłoże pod panele, czy płytki. To również, a może przede wszystkim, olbrzymi grzejnik naszego domu. Wylewka odbiera ciepło z ogrzewania podłogowego, akumuluje je w sobie i ostatecznie przekazuje je dalej do pomieszczeń. Efektem jest komfort cieplny domowników.
Największą popularnością cieszą się wylewki cementowe. Wyrabia się je na placu budowy z piasku, cementu i wody. Dziś już mało kto wyrabia wylewki metodą tradycyjną. Wykonawcy korzystają z agregatu posadzkarskiego, zwanego miksokretem. Nazwa wzięła się od kształtu podawanego miksu cementu, wody i piasku, który przypomina kopiec kreta.
Do miksoreta wsypujemy potrzebne surowce, wspomniany piasek, cement i wodę. Odpowiednią praktyką jest dodanie plastyfikatorów i zbrojenia rozproszonego (wylewki o niewielkiej grubości 3-5 cm powinny zostać ułożone na siatce zbrojeniowej, nie jest to wymagane dla wylewek grubszych, 7-10 cm). Urządzenie za pomocą mieszadła połączy wszystkie surowce. Dopełnieniem agregatu jest sprężarka, która dostarcza do zbiornika powietrze pod ciśnieniem. Powietrze te wypycha gotowy materiał i poprzez wąż do betonu transportuje mieszankę do wybranego pomieszczenia.
Ważnym jest aby zabezpieczyć otwory drzwiowe, w których ułożony jest wąż do betonu. Ciśnienie jest na prawdę wysokie, pozwala transportować materiał na wysokość kilku pięter, stąd też istnieje ryzyko uszkodzenia otworu drzwiowego lub samych drzwi.
Grubość wylewki cementowej na potrzeby ogrzewania podłogowego powinna wynosić minimum 5 cm. Zaleca się by miała 7-8 cm. W zasadzie obowiązuje zasada, im więcej tym lepiej. Innymi słowy im grubsza wylewka, tym większa akumulacja ciepła. Gruba posadzka będzie się dłużej nagrzewać i dłużej oddawać ciepło, co w zależności od inwestora i sytuacji będzie albo wadą albo zaletą.
Przed rozpoczęciem prac należy rozłożyć taśmy dylatacyjne przy ścianach oraz wyznaczyć poziomy wylewek. Najczęściej poziom wyznaczą okna i schody. Pamiętać należy, że wylewki ułożone w pomieszczeniach o boku większym niż 5 m należy bezwzględnie podzielić dylatacjami. Wynika to z faktu kurczenia się podkładu podczas schnięcia. Dylatacją może być nacięcie posadzek kielnią. Wytrzymałość wylewek cementowych wynosi od 12 do 30 MPa.
Jak wykonać wylewki ?
Sam proces wykonania wylewek nie jest skomplikowany:
- Nanosimy poziomy przyszłych posadzek.
- Wykonujemy dylatacje za pomocą taśmy dylatacyjnej. Taśma jest wykonana ze spienionego polietylenu, który jest materiałem elastycznym i nienasiąkliwym. Zadaniem taśmy jest eliminacja szkodliwego wpływu rozszerzalności termicznej wylewki cementowej.
- Z pomocą miksokreta wylewka transportowana jest do pomieszczeń.
- Przygotowaną mieszankę rozprowadzamy po podłożu i za pomocą długiej łaty wyrównujemy, stale kontrolując poziom.
- Wykonujemy dylatacje poprzez nacięcia kielnią.
- Zacieramy wylewkę – wykonujemy to zacieraczką mechaniczną.
Pielęgnacja wylewek
Ważnym jest pielęgnacja wykonanych posadzek. Istnieje kilka istotnych zasad:
- Nie wchodzimy na świeżo wykonane wylewki. Należy wstrzymać się do następnego dnia. Świeże posadzki nie zdążyły jeszcze związać.
- Następnego dnia przykrywamy posadzki folią budowlaną lub malarską. Celem przykrycia jest opóźnienie wiązania. Wylewki nie powinny wiązać zbyt szybko – unikniemy skurczu i pęknięć. Wylewki można dodatkowo zwilżyć wodą.
- Posadzki cementowe powinny schnąć 28 dni – tyle czasu jest potrzebne na pełne związanie.
Oczywiście po wylewkach możemy śmiało chodzić przed upływem 28 dni. W pierwszych dniach nie należy ich po prostu obciążać. Ważnym jest aby posadzki wygrzać przed położeniem paneli, kafli, a tym bardziej drewna czy parkietu. Producenci desek podłogowych, celem uznania reklamacji wymagają przedstawienia protokołu z wygrzewania posadzek (tu przykład). Co producent to inny harmonogram wygrzewania, zachęcam więc do zapoznania się z wymaganiami producentów przez uruchomieniem wygrzewania posadzek. Jeżeli potrzebujecie standardowego harmonogramu odezwijcie się w komentarzach lub poprzez maila.
Po skończonym wygrzewaniu posadzki są przygotowane do ułożenia warstwy wykończeniowej. Widok wykonanych posadzek pozwala poczuć się jak w domu przed wielkie D. Nie musimy już uważać na rury, kable, peszle, ogrzewanie podłogowe. W pomieszczeniach jest wreszcie czysto i schludnie. Przed nami wykończeniówka, przeprowadzka tuż tuż…