Styropian na podłogę na gruncie – co położyć pod wylewki
Ostatni wpis poświęciłem tynkom. Zdążyły już wyschnąć, czas na kolejne prace. Zgodnie z naszym harmonogramem kolejnym etapem będzie ocieplenie i izolacja podłogi na gruncie. Czym i jak to zrobić ? Odpowiadam w dzisiejszym wpisie.
Zastanówmy się, czemu służy izolacja podłogi na gruncie.
Izolacja podłogi na gruncie stanowi warstwę ocieplenia, która zabezpieczy nas przed ucieczką ciepła do gruntu. Dobrze, żeby miała minimum 10 cm grubości (zalecam więcej). Najczęściej do ocieplenia podłogi na gruncie używamy styropianu. Ważnym aby był to styropian twardy, o symbolu EPS 100. Pod tą nazwą kryje się polistyren ekspandowany. Styropian EPS 100 charakteryzuje się wytrzymałością na ściskanie (przy 10% odkształceniu względnym) nie mniejszą niż 100 kPa, a na zginanie 150 kPa. Nic Wam to nie mówi ? To nic, zapamiętajcie, że na podłogę dajemy styropian EPS 100. Dzięki jego zastosowaniu, mamy pewność, że styropian pod ciężarem wylewki i przyszłego wyposażenia (mebli, sprzętów) nie odkształci się, a co za tym idzie podłoga nam się nie ugnie i nie zapadanie. Spotkałem się już z sytuacją, kiedy na fragmencie podłogi został zastosowany styropian fasadowy. W tym miejscu podłoga się ugięła, panele pod naciskiem stopy zapadają się. Naprawa wymaga zerwania paneli, skucia wylewki i wymiany styropianu. Nie szukajmy drogi na skróty, zróbmy to od początku zgodnie ze sztuką budowlaną.
Jaki styropian wybrać ?
Podobnie jak w przypadku styropianu fasadowego, podstawowym kryterium determinującym wybór jest współczynnik przenikania ciepła, tzw. lambda (λ). Im niższa lambda, tym lepszym izolatorem cieplnym jest styropian. Wartości lambdy dla styropianu EPS 100 mogą być różne i zawierają się w przedziale od 0,045 do 0,030 W/mK. Oczywiście im niższa lambda, tym wyższa cena. Tak długo, jak nie budujecie domu pasywnego według dzisiejszych standardów, lambda na poziomie 0,036 będzie wystarczająca.
Styropian na podłogę występuję w kolorze białym i grafitowym. Kolor grafitowy odznacza się lepszą lambdą. Jeżeli nie macie miejsca na położenie grubej warstwy styropianu, EPS 100 grafitowy będzie najlepszym rozwiązaniem. Pozwoli Wam to odchudzić poziom izolacji, przy zachowaniu niskiej lambdy.
Styropian na gruncie spełnia dodatkową funkcję – pozwala ukryć instalacje rozłożone na podłodze – instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną, a przede wszystkim kanały wentylacji mechanicznej.
Przestrzegam przed zakupem najtańszego styropianu EPS 100. Styropiany te są co prawda przez fabryki oznaczane jako EPS 100, szczerze mówiąc nie wiem na jakiej podstawie. Całkiem niedawno miałem okazję kontaktu z takim styropianem. Na paczce EPS 100. Styropian ten bez problemu wcisnąłem palcem do 1/3 jego grubości. Zachęcam do tego prostego testu przed podjęciem decyzji. Polecam zakup styropianu EPS 100 z rekomendowanych fabryk. Producenci których mogę polecić to:
- Austrotherm
- Knauf
- Termoorganika
- Swisspor
Ile kosztuje styropian i ile go zamówić.
Poniżej podaję średnie ceny brutto dla lambdy 0,036 na dzień dzisiejszy:
- Austrotherm 240zł/m3
- Knauf 240zł/m3
- Termoorganika 237 zł/m3
- Swisspor 227/m3
Skąd te różnice ? Jedne będą trochę krzywe, drugie prawie idealnie proste. Na cenę wpływa również odległość od fabryki, rabat hurtowni i wiele innych czynników. Wiem, że warto wykonać kilka telefonów więcej. Ostatnio inwestor chwalił się zakupem styropianu KNAUF EPS 100 0,036 w cenie 230zł/m3 z transportem.
Tańsze styropiany można kupić już w granicach 200-210 zł/m3. Z pozoru kuszące, tym bardziej, że na tym etapie najczęściej inwestorzy zaczynają szukać oszczędności. Z przykrością odradzam ten zabieg – ewentualne naprawy podłogi pochłoną znacznie więcej niż wygenerowane oszczędności.
Styropian sprzedawany jest na metry sześcienne. W opakowaniu jest 0,3 m3. Wyliczenie metrów sześciennych jest niezmiernie proste. Przykład: powierzchnia parteru wynosi 80m2. Potrzebujemy 16 cm styropianu, w dwóch warstwach, 10 cm i 6 cm. Mnożymy 80m2 x 0,1 m (10 cm) = 8 m3. Jako, że zamawiamy pełne paczki zamawiamy 27 paczek po 0,3 m3, otrzymując 8,1 m3. Teraz warstwa 6cm: 80m2 x 0,06 m (6 cm) = 4,8 m3. Zamawiamy 16 paczek styropianu po 0,3 m3. Łącznie do zamówienia mamy 12,8 m3 styropianu. Oczywiście, paczka 0,3 m3 10 cm styropianu będzie zawierała mniej płyt styropianu niż 0,3 m3 styropianu 6cm.
Przed rozpoczęciem układania styropianu, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Tynkarze często zostawiają po sobie bałagan. Podłogę należy zeskrobać z pozostałości tynku i odkurzyć. Podłoga powinna zostać odcięta od gruntu poprzez wykonanie hydroizolacji. Hydroizolacja powinna zostać wykonana przed rozłożeniem instalacji. Zasada jest taka, że powinniśmy zastosować ten sam materiał, który posłużył do wykonania hydroizolacji na ścianach fundamentowych. Słusznym wyborem będzie papa termozgrzewalna. Często spotykam się z zastosowaniem folii budowlanej 0,3 mm. Nie mówię, że jest zła, chcę tylko powiedzieć, że papa zgrzewana na zakładkę, daje nam gwarancję dobrej hydroizolacji, warto więc tak wykonać ten etap prac, żeby już nigdy do niego nie wracać.
Po ułożeniu papy, układamy na niej… folię budowlaną. Brzmi paradoksalnie, ale może okazać się prawdą, w przypadku kiedy nie wiemy czy na papę możemy położyć styropian. Papa może wejść w reakcję ze styropianem i go utlenić, co spowoduje jego zniszczenie. To czy folia będzie konieczna sprawdzicie u producenta papy i styropianu. 2 telefony bądź maile i sprawa załatwiona. Koszt folii budowlanej to 80-90 zł/100m. Nie jest to wielki wydatek w skali całej inwestycji.
Na folię układamy bezpośrednio styropian. Układamy go w 2 warstwach, przy czym ta druga powinna być mniejszej grubości niż pierwsza. Przykład: planujemy położyć 16 cm styropianu. Pierwsza warstwa powinna mieć 10 cm, druga 6 cm. Tak planujmy pierwszą warstwę, żeby przykryła ona wszystkie instalację na podłodze. Dzięki temu unikniemy docinania 2 warstwy między rurami. Żeby być pewnym, że tak będzie, wystarczy zmierzyć wysokość rur/peszli na podłodze. Nie wszystkich, tylko tych o największym przekroju/średnicy.
Pierwsza warstwa pochłonie znacznie więcej czasu niż druga. Musimy dociąć styropian pomiędzy wszystkimi instalacjami. Czeka nas sporo zabawy. Przydatny będzie oczywiście nóż do tapet, gilotyna, czy maszynki do cięcia styropianu. Jasnym jest, że nie dotniecie styropianu co do milimetra. Warto się do tego przyłożyć i postarać się dociąć i ułożyć styropian dokładnie. Przestrzenie między styropianem, a rurami wypełniamy piaskiem lub pianą niskoprężną. Żeby uniknąć późniejszego docinania piany, polecam bezpośrednio po jej aplikacji położyć deskę, czy regips.
Drugą warstwę układamy na mijankę, tak jak przy murowaniu ścian. Styropianu nie przyklejamy do podłoża, układamy go jeden przy drugim.
Po skończonej pracy wzywamy hydraulika, który rozłoży instalację ogrzewania podłogowego (1-2 dni pracy dla domu 120-140 m2). Bezpośrednio po hydrauliku możemy wykonać wylewki (1-2 dni pracy).