Budowa domu – stan surowy otwarty
Dom w stanie durowym otwartym (SSO) ma już wymurowane ściany nośne i kominy, strop na parterem, schody wewnętrzne, położoną więźbę dachową i pokrycie dachu. Do stanu surowego zamkniętego brakuje mu jeszcze okien i drzwi. Ściany działowe najczęściej zaliczane są do stanu surowego zamkniętego (SSZ), chociaż inwestorzy wykonują je również na etapie SSO.
W poprzednim wpisie opisywaliśmy stan zerowy, w którym przedstawione zostały etapy wykonania fundamentów. Dziś skupimy się na stanie surowym otwartym, czyli ścianach, stropie i dachu.
Kolejność prac powinna przedstawiać się następująco:
- Murujemy ściany nośne parteru – 1 warstwę bloczków muruje się na zaprawie murarskiej. Służy ona do złapania poziomu naszych przyszłych ścian nośnych domu. Kolejne warstwy połączone zostaną zaprawą cieńkospoinową, dostosowaną do materiału który wybraliście na ściany waszego domu. Inwestorzy najchętniej decydują się na ściany z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej lub silikatu. Porównanie materiałów znajdziecie niebawem na naszej stronie. Bloczki murujemy na mijankę, tzn. nie mogą leżeć bezpośrednio na sobie. Tak, jest to abecadło murowania, ale widziałem już inwestycje gdzie popełniono ten podstawowy błąd. Pamiętajcie o położeniu izolacji w postaci papy, przed rozpoczęciem murowania ścian parteru.
- Osadzamy nadproża okien i drzwi parteru. W przypadku murowania ścian z miękkiego materiału polecamy osadzenie nadproży na twardszym materiale (na przykład pełnych cegłach). Unikniemy w ten sposób ewentualnych peknięć wynikających z pracy i osiadania domu. Gotowe nadproża są do kupienia w większości hurtownii budowlanych. Pod nadproża układamy stemple metalowe lub drewniane.
- Murujemy kominy – oczywiście jeśli takowe macie w projekcie. Jeżeli planujecie wentylację mechaniczną, rekuperację i pompę ciepła, możecie zrezygnować z kominów.
- Wykonujemy zbrojenie i szalunek stropu: wieńców, trzpieni, słupów, podciągów i balkonów – w zależności od tego jak zaprojektowany jest Wasz dom. Do szalunków możemy wykorzystać deski, które później przydadzą się Wam do ułożenia podłogi na strychu. Przed wylaniem betonu, połóżcie na deski folię. Ochroni ona deski przed działaniem wody.
- Stemplujemy strop – im więcej stempli tym lepiej. Wykorzystujemy stemple metalowe lub drewniane. Inwestorzy powinni liczyć się z koniecznością ustawienia około 200-300 stempli, w zależności od projektu domu.
- Zbroimy i szalujemy schody wewnętrzne – do szalunków najlepiej wykorzystać płyty OSB. Deski nie spełnią się w tej roli, wielce prawdopodobnie spowodują nierówności na wylanych schodach. Zbrojenie i szalowanie schodów można przesunąć na późniejszy etap, kiedy zostaną wylane razem z górnymi wieńcami. Decyzja należy do inwestora.
- Przed wylaniem stropu warto wykonać przepusty dla kanalizacji i rekuperacji. Jeżeli nie planujecie sufitów podwieszanych na parterze, przepusty te wyeliminują konieczność późniejszego wiercenia w wylanym stropie.
- Zalewamy strop i schody– używamy dobrego betonu, minimum B-20. Stemple podtrzymujące strop powinny pozostać na swoim miejscu przez 28 dni.
- Po wyschnięciu betonu możemy usunąć szalunki i przystąpić do murowania pierwszej warstwy ścian poddasza. Tak jak w przypadku parteru, pierwszą warstwę murujemy na zaprawę i sprawdzamy poziomy. Murujemy kolejne warstwy.
- Osadzamy nadproża
- Murujemy kominy
- Wykonujemy szalunek i zbrojenie wieńca. Do szalowania możemy wykorzystać deski z parteru, jeśli oczywiście zostały już usunięte.
- Wykonujemy kotwy dla murłat – są to najczęściej pręty gwintowane, na których zostaną osadzone murłaty więźby dachowej. Po osadzeniu murłat dokręca się je nakrętką do pręta.
- Zalewamy wieniec. Jeżeli schody wewnętrzne nie były wylewane na etapie zalewania stropu, teraz jest odpowiedni moment na te prace.
- Zdejmujemy szalunki z wieńca
Przystępujemy do prac związanych z pokryciem dachowym:
- Wykonujemy izolację poziomą wieńca poddasza – najczęściej wykorzystuje się do tego celu grubą folię.
- Wykonujemy więźbę dachową – cieślę wykonają połączenia ciesielskie, ułożą i poskręcają wieźbę dachową oraz ułożą membranę dachową. Polecamy wybór grubej membrany. Droższą alternatywą jest pełne deskowanie dachu.
- Czas na dekarzy, którzy wykonają pokrycie dachowe – Inwestorzy najchętniej wybierają pokrycie dachu dachówką ceramiczną lub betonową. Na tym etapie należy także zamontować kominy (grzybki) odpowietrzenia kanalizacji
- Wykonujemy instalację odgromową, którą w przyszłości połączymy z bednarką wypuszczoną z fundamentów.
- Montujemy rynny poziome. Rynny spustowe zostaną zamontowane na etapie wykonania elewacji.
- Osadzamy okna dachowe – pamiętajcie o zastosowaniu kołnierzy uszczelniających.
- Murujemy ściany działowe parteru i poddasza.
- Opcjonalnie zabijamy okna i drzwi parteru i poddasza.
Przed nami prace wykończeniowe. Ich przebieg opiszemy w kolejnym wpisie.