Stan surowy zamknięty i prace wykończeniowe
W ostatnim artykule opisaliśmy jak przebiega budowa stanu surowego otwartego. Dziś przedstawiamy kolejne etapy prac, które będą zwieńczeniem budowy domu. Opiszemy stan surowy zamknięty i prace wykończeniowe.
Montaż okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej oznaczać będzie przejście ze stanu surowego otwartego (SSO) do stanu surowego zamkniętego (SSZ). Pozwoli również rozpocząć prace instalacyjne i wykończeniowe.
Termin oczekiwania na okna waha się od 4 do 8 tygodni, na drzwi od 4 do 6 tygodni. Polecamy zamówienie ich z odpowiednim wyprzedzeniem. Realia budowy pokazują, że pomiar otworów okiennych i drzwiowych może odbyć się po wymurowaniu ostaniego okna poddasza lub piętra, czyli jeszcze przed zalaniem wieńca górnego. Tak szybko, jak prace te zostaną wykonane, wzywamy na nasz plac budowy przedstawiciela salonu okiennego. Jego zadaniem będzie dokonanie pomiaru otworów okiennych i drzwiowych. Nie zaleca się zamawiania gotowych okien i drzwi na podstawie projektu, bez wykonania pomiarów. Dzięki temu, w przypadku pomyłki murarza, okna zostaną dobrane do wielkości otworu, nie do wymiarów projektowych. Oczywiście wykonany otwór powinien odpowiadać temu z projektu, ale budowa jest budową, a człowiek tylko człowiekiem.
Po wykonanych pomiarach, możemy przystąpić do zamówienia okien i drzwi. Termin montażu najlepiej zgrać tak, by okna zostały zamontowane przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, a konkretnie instalacyjnych, które po skończonym dachu będą pierwszymi do wykonania.
Okna i drzwi montowane są najczęściej w 1 dzień roboczy. Czasami inwestorzy w obawie przed uszkodzeniem drzwi podczas prac wykończeniowych, odwlekają termin montażu drzwi docelowych, decydując się na montaż drzwi tymczasowych.
Po zamontowaniu okien i drzwi nasz dom znajduje się na ważnym etapie, określanym stanem surowym zamkniętym (SSZ).
Przechodzimy do instalacji i wykończenia wnętrz.
- W pierwszej kolejności polecamy wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej. Elektrykowi czy hydraulikowi łatwiej będzie ominąć kanały wentylacji mechanicznej, aniżeli odwrotnie. Na tym etapie nie montujemy jeszcze jednostki rekuperacji (mogłaby się zapylić podczas prac wykończeniowych). Zamontowane powinny zostać tylko kanały wentylacji mechanicznej, które po zakończeniu prac należy zaślepić. Dodatkowo robimy przejścia dla wyrzutni i czerpni powietrza (wyrzutnia i czerpnia w przypadku montażu na tej samej ścianie budynku powinny być od siebie oddalone o minimum 3,5-4 metry, tak żeby powietrze zużyte nie było ponownie czerpane do wnętrza domu). Czas położenia instalacji wentylacji mechanicznej nie powinien przekroczyć 2-3 dni.
- Po rekuperacji czas na hydraulika, który rozprowadzi instalację wodno-kanalizacyjną. Zdarza się, że hydraulicy na tym etapie robią tylko bruzdy i przekucia pod przyszłe rury. Następnie tynkarze wykonują tynki na ścianach, a hydraulik wraca ułożyć rury po skończonych pracach tynkarskich. Wszystko to w obawie przed uszkodzeniem rur wodno-kanalizacyjnych. Oczywiście tynkarze będą musieli jeszcze wrócić i osobno zatynkować rury. Czas pracy hydraulika może sięgać 2 tygodni.
- Po hydrauliku czas na prace elektryka, który wykona instalację elektryczną, alarmową, telewizyjną i internetową. Ten etap prac może trwać do 3 tygodni, w zależności od skomplikowania zaplanowanych instalacji. Polecamy przygotować się do spotkania z elektrykiem, tj. zaplanować rozkład poszczególnych pomieszczeń. Ważnym, by znać już stronę na którą będą otwierać się drzwi wewnętrzne, nie chcemy przecież umiejscowić włącznika w miejscu do którego nie będzie dostępu.
- Następnie wzywamy tynkarzy, których trzeba zarezerwować z odpowiednim (nawet kilkumiesięcznym) wyprzedzeniem. Wykonają oni tynki gipsowe lub cementowo – wapienne. Tynki gipsowe schną szybciej niż cementowo – wapienne, są równiejsze (często nie wymagają gładzi). Z drugiej strony są bardziej podane na uszkodzenia mechaniczne, czy działanie wilgoci. Na tym etapie osadzany również puszki elektryczne. Czas pracy tynkarzy dla standardowego domu szacuje się na 2-4 tygodnie
- Kiedy tynki sa już skończone, należy wykonać ocieplenie i izolację podłogi na gruncie. Jako izolację najlepiej zastosować papę zgrzewalną. Jako ocieplenie najlepiej sprawdzi się styropian.
- Wykonujemy ogrzewanie podłogowe (najczęściej rękami hydraulika)
- Wykonujemy przyłącze gazu
- Wykonujemy dylatację wylewek oraz same wylewki. W przypadku ogrzewania podłogowego, zalecana grubość wylewki nie powinna być mniejsza niż 7 cm. Taka grubość pozwoli na akumulację ciepła i oddanie go do otoczenia.
- Wykonujemy ocieplenie poddasza. Wciąż najpopularniejsza jest wełna. Wełny nie powinno się układać przed wyschnięciem tynków i wylewek. Inaczej pochłonie ona wilgoć z tynków i wylewek i straci swoje właściwości.
- Wykonujemy paraizolację, montujemy profile aluminiowe do których mocujemy płyty gipsowo – kartonowe.
- Montujemy schody strychowe. Do ich zabudowy możemy użyć płyt OSB pozostałych po szalunkach, na przykład betonowych schodów wewnętrznych.
- Deskujemy strych – tu również przydadzą się płyty OSB, lub deski szalunkowe. Przed położeniem płyt lub desek należy je zaimpregnować przed szkodliwym działaniem kornika. Impregnat jest do kupienia w marketach i hurtowniach budowlanych.
- Montujemy balustrady balkonów, jeżeli takowe były zaplanowane.
- Montujemy kominek, rekuperator
- Gruntujemy i malujemy ściany i sufity.
- Montujemy grzejnki (jeśli nie planujemy ogrzewania podłogowego)
- Układamy kafle, montujemy sedes, umywalki, zlewozmywaki, wannę, brodzik i kabinę prysznicową, baterie do prysznica, umywalek i wanny.
- Układamy panele i okładziny schodów wewnętrznych
- Montujemy gniazdka elektryczne i oświetlenie
- Ubrajamy instalację alarmową
- Osadzamy drzwi wewnętrzne i listwy przypodłogowe
- Osadzamy parapety zewnętrzne i wewnętrzne (można to zrobić na etapie elewacji)
- Montujemy meble, karnisze
- Wykonujemy prace zewnętrzne: ocieplenie budynku, montaż czerpni i wyrzutni, tynkujemy budynek, montujemy i malujemy podbitkę, montujemy rury spustowe
- Pozostało zagospodarowanie terenu: ogrodzenie działki (jeśli jeszcze nie zostało wykonane), montaż bramy wjazdowej i furtki, wykonanie podjazdu, tarasu, budowa wiaty na śmietniki, wykonanie oświetlenia zewnętrznego (instalacja powinna być przygotowana przed tynkami wewnętrznymi)
- Zakładamy ogród – to najczęściej ma miejsce kiedy…
… mieszkamy już w swoim wymarzonym domu!
Prace wykończeniowe pochłaniają najczęściej od 1,5 miesiąca do nawet kilku miesięcy. Jeżeli planujecie rozłożenie prac wykończeniowych na kilka ekip, postarajcie się je zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem.
Tym wpisem kończymy 3-etapowy cykl wpisów na temat budowy domu. Już dziś zachęcam do śledzenia naszego bloga. W kolejnych artykułach podpowiemy jakie technologie i materiały warto wziąć pod uwagę podczas budowy domu.