Podlicznik wody ogrodowej – sposób na niższe rachunki
Podlicznik wody ogrodowej służy do rozliczania wody bezpowrotnie zużytej. Upały powoli odchodzą w niepamięć, jednak już dziś warto pomyśleć nad obniżeniem kosztów podlewania ogrodu i przygotować się na przyszły sezon.
Jak to działa ?
W standardowej instalacji wodnej domu jednorodzinnego przewidziany jest wodomierz główny, który zlicza zużytą wodę. Pamiętać należy, że… w takim układzie płacimy dwukrotnie, zarówno za wodę, jak i za kanalizację. W przypadku instalacji wewnętrznej jest to zrozumiałe – zużyta woda trafią najczęściej do kanalizacji – musimy ponieść koszt ścieków.
Sytuacja ta zmienia się, kiedy planujemy wykorzystywać wodę do podlewania ogrodu. Woda ta nie trafia do kanalizacji, jest bezpowrotnie zużyta.
Piękny ogród wymaga wody. Inaczej, przy naszym ocieplającym się klimacie, rośliny bez podlewania uschną, trawa zżółknie. Nie taki widok po wyjściu na taras chcielibyśmy oglądać. Podlewanie jest sporym wydatkiem. Montując podlicznik wody ogrodowej możemy zaoszczędzić do 60%, w zależności od intensywności podlewania i zapotrzebowania na wodę ogrodową.
Podlicznik wody ogrodowej jest częścią wewnętrznej instalacji. Jego koszt oraz montaż pokrywa Odbiorca, czyli pokrywamy go my, Inwestorzy. W nowym budownictwie warto zadbać by instalację dla wody bezpowrotnie zużytej zaplanować na etapie rozprowadzania instalacjo wodno – kanalizacyjnej. Instalacja jest prosta: wypuszczamy osobne rury do punktów, w których chcemy zlokalizować zewnętrzne krany. Niedozwolonym jest montowanie punktów czerpalnych na odcinku instalacji pomiędzy wodomierzem, a punktem czerpalnym. Innymi słowy, nie możemy zamontować na przykład trójnika, dzięki któremu woda mogłaby zostać użyta poza instalacją dedykowaną do wody ogrodowej. Jest to o tyle istotne, że w razie wątpliwości zakładu wodociągów, może on odmówić zamontowania podlicznika ogrodowego.
Oczywiście, nie unikniemy formalności, niemniej warto poświęcić chwilę, by zadbać o odpowiednią wysokość rachunków za wodę. Co należy zrobić, by obniżyć rachunki i zamontować dodatkowy wodomierz – podlicznik? Najlepiej porozmawiać z ekipą, która realizuje zlecenia dla zakładu wodociągów. Jeśli takowej nie znacie droga będzie nieco dłuższa:
- do zakładu wodociągowego składamy wniosek o zamontowanie wodomierza – podlicznika.
- przed wodomierzem należy zamontować zawór odcinający
- po zamontowaniu podlicznika wody ogrodowej należy fakt ten zgłosić usługodawcy (zakładowi wodociągowemu) celem zaplombowania licznika (koszt około 50 zł) oraz podpisania aneksu do umowy.
Proces ten może się różnić w zależności od wymagań lokalnego usługodawcy.
Koszty:
- Wodomierz – 50-100 zł
- Zaplombowanie podlicznika wody ogrodowej – 50 zł
- Koszt robocizny zależy od naszych zdolności negocjacyjnych – nie powinien przekroczyć 100-150 zł.
- Jeżeli chcecie zamontować podlicznik w już istniejącym domu, dodatkowym kosztem będzie konieczność wykonania instalacji dla wody ogrodowej – tu ciężko oszacować koszt, będzie to wydatek indywidualny, którego wysokość zależy od warunków dla podłączenia podlicznika wody ogrodowej.
Reasumując, podlicznik wody ogrodowej to inwestycja w niższe rachunki i… piękny ogród. By jeszcze obniżyć wydatki, warto pomyśleć o magazynowaniu wody deszczowej. Już dziś zapraszam do kolejnego artykułu.