Budujemy ogrodzenie z siatki leśnej – zrób to sam

Tymczasowe ogrodzenie placu budowy

Dzisiejszy wpis poświęcamy ogrodzeniu tymczasowemu z siatki leśnej, które zabezpieczy wasz plac budowy. Zabezpieczeniem i ogrodzeniem terenu powinniśmy zająć się jeszcze przed rozpoczeciem robót budowlanych. Prawo budowlane mówi, że ogrodzenie powinno sięgać minimum 1,5 metra wysokości. Nie może także stwarzać zagrożenia dla ludzi.

Najtańszym i najszybszym rozwiązaniem jest budowa ogrodzenia z siatki leśnej, którą przytwierdzamy do drewnianych słupków. Można użyć słupków metalowych, ale wtedy koszt znacząco wzrasta. Na portalach ogłoszeniowych znajdziemy mnóstwo ogłoszeń firm wykonujących ogrodzenia tymczasowe. Odradzam – średni koszt wynosi około 2500 – 3000 zł. Dodajmy, że prace związane z wykonaniem ogrodzenia nie wymagają ani specjalnych umiejętności, ani narzędzi. Warto podjąć się budowy ogrodzenia we własnym zakresie. Jak zawsze satysfakcję z wykonania zadania dostajemy w pakiecie.

Lista zakupów:
– drewniane słupki – najlepiej wysokości co najmniej 1,8 metra i średnicy 7-10 cm. Rozglądnijcie się po okolicznych budowach, może ktoś będzie chciał sprzedać w niskiej cenie słupki po skończonej budowie. Jeśli się nie uda, pomogą Wam portale ogłoszeniowe. Szukajcie pod hasłami: słupki, stemple, paliki. Ostatecznie możecie podjechać do tartaku. Słupki nie muszą być specjalnie proste, czy jednej długości. Mówimy o ogrodzeniu tymczasowym.
– siatka leśna – polecam portale aukcyjne, jest zdecydowanie najtaniej. Rozmiar oczek nie ma znaczenia. Chyba że planujecie ogrodzenie na przykład zagrody, wtedy wybierzcie siatkę z małymi oczkami dolnymi, tak by mniejsze zwierzęta nie mogły się przedostać.
– sznurek do tyczenia palików – najtańszy jaki znajdziecie – może być murarski, może być jutowy. Koszt 5-7 zł
– młotek – najlepiej ok. 1kg. Praca małym młotkiem, np. 0,3 kg będzie wymagała więcej czasu i waszej energii.
– miara zwijana 3-5 metra
– nożyk
– paliki do wytyczenia otworów pod słupki – możecie użyć drewienek do rozpałki dostępnych w marketach (koszt około 9 zł za opakowanie) – przydadzą się na ognisko lub do rozpalenia kominka.
– szpadel do wykopania otworów pod słupki – jeżeli macie twardą glebę (zaschnięta glina, żwir) użyjcie wiertnicy ręcznej lub mechanicznej. Wypożyczenie wiertnicy mechanicznej kosztuje 100-150 zł. Alternatywnie z pomocą przyjdzie Wam portal ogłoszeniowy, wpiszcie hasło wiertnica, a znajdziecie ludzi którzy wywiercą za Was. Koszt: około 5zł od otworu.
– gwoździe skoble
– gwoździe budowlane (do dobijania zastrzałów słupków)
– kombinerki/obcęgi
– rękawiczki

Wyznaczamy otwory pod słupki:
1. W dowolnym skrajnym narożniku działki wbijamy pierwszy palik drewniany.
2. W kolejnych narożnikach wbijamy kolejne paliki
3. Rozciągamy sznurek pomiędzy palikami (najlepiej przy samej ziemi) i przywiązujemy go do palików.
4. Zaczynając od pierwszego palika odmierzamy 3 metry i wbijamy kolejne paliki – innymi słowy odległość między palikami wynosić powinna 3 m.
Mamy już wyznaczone otwory pod słupki drewniane.
Następnie kopiemy/wiercimy otwory pod słupki drewniane. Otwór powinien mieć ok. 30 cm, tak by słupki były stabilne. Nie rozsypujcie ziemi po całej działce, za chwilę będzie wam ona potrzebna do zasypania słupków.

ogrodzenie siatka ogrodzenie siatkaogrodzenie siatka

Montaż słupków i siatki:
1. Wkładamy słupek do otworu. Jeżeli planujecie ogrodzenie na czas dłuższy niz rok czy dwa, posmarujcie fragment słupka który będziecie wkładać do ziemi jakąś chemią chroniąca przed działaniem wody – może to być dysperbit lub inne mazidło chroniące przed wodą. Ewentualnie słupki można poprzypalać, ale to wymaga dodatkowej pracy.
2. Zasypujemy dziurę ziemią – warto włożyć kilka kamieni, słupek będzie solidniej osadzony. Ziemię mocno udeptajcie butem tak by ją zagęscić.
3. Osadzamy odpowiednio wszystkie słupki obsypując je ziemią
4. Do słupków narożnych dobijamy zastrzały, które będą wspierały naszą konstrukcję. Zastrzałem może być połowa bądź 1/3 słupka. Po prostu przepiłujcie słupek, bądź złamcie go w połowie.
Montaż siatki leśnej:
1. Bierzemy pierwszą rolkę siatki leśnej i odwijamy jej fragment celem przytwierdzenia do pierwszego słupka
2. Siatkę montujemy skoblami. Przybijamy je do słupka. Można przybijąc co drugi, trzeci drut. Nie dobijamy do końca, siatka musi trochę pracować. Przyda się cięższy młotek.
3. Po przybiciu siatki do pierwszego słupka, rozwijamy ją do kolejnego i przybijamy skoblami. Siatkę przed przybiciem naciągamy górnym i dolnym drutem. Nie chcemy by bezwładnie wisiała, zależy nam na zwartym ogrodzeniu.
4. Po skończeniu rolki, obcinamy jej nadmiar kombinerkami lub obcęgami.
5. Powyższe czynności powtarzamy dla wszystich słupków, aż do skończenia ogrodzenia.

ogrodzenie siatka

Brama:
Dodatkowo możemy zadbać o zrobienie bramy wjazdowej. W tym celu należy zdobyć/kupić kilka desek. Najlepiej gdy oba skrzydła będa tej samej szerokości, ale nie jest to konieczne. Potrzebne nam będzie 5 desek na jedno skrzydło. Rozkładamy deski na ziemi, zbijamy deski górne z bocznymi. Następnie nabijamy deskę poprzeczną (od dolnego narożnika do przeciwległego górnego) i przybijamy skoblami siatkę leśną. Pierwsze skrzydło mamy gotowe. Konstrukcja drugiego skrzydła będzie lustrzanym odbiciem pierwszego. Pozostaje nam osadzić skrzydła na słupkach. Możemy to zrobić za pomocą zawiasów budowlanych, dostępnych w markecie, czy składzie budowlanym.
Praktyczną alternatywą dla budowy bramy (w szczególności jeśli nie posiadacie desek), będzie usunięcie jednego słupka w miejscu, w którym planujecie wjazd, tak by odległość między słupkami wynosiła ok. 6 metrów. Między tymi dwoma słupkami rozciągacie siatkę. Do jednego słupka przybijamy siatkę skoblami. Do drugiego nie mocujemy siatki na stałe. Przywiązujemy ją na przykład drutem wiązałkowym – na górze, w środkowej części słupka i na samym dole.
Często zdarza się, że wjazd na działkę będzie zmieniał swoje położenie w trakcie prac budowlanych. W przypadku budowy ogrodzenia z siatki leśnej nie stanowi to problemu. Wystarczy uciąć fragment siatki leśnej w miejscu, w którym chcemy zrobić wjazd na plac budowy. Celem ponownego połączenia ogrodzenia wystarczy związać dwa fragmenty siatki wspomnianym już drutem wiązałkowym.

Podsumowanie
Budowa ogrodzenia placu budowy z siatki leśnej jest zajęciem prostym i przyjemnym. Nie wymaga wiedzy technicznej, czy specjalistycznych narzędzi. Zajęcie to nie pochłonie znacznej ilości waszego czasu – jeżeli robicie to po raz pierwszy, na ogrodzenie działki 10 arowej potrzebujecie około 4 godzin spokojnej i dokładnej pracy.

Może Ci się również spodoba