Budowa domu – jak poprawnie wykonać fundamenty (stan zerowy).
Jak powstają fundamenty domu jednorodzinnego.
Dzisiejszym wpisem rozpoczynamy serię artykułów poświęconych budowie domu w stanie surowym zamkniętym. Zaczynamy od stanu zerowego, czyli fundamentów naszego domu.
Fundament jest kluczowym elementem konstrukcji naszego domu. Jego głównym zadaniem jest przeniesienie na grunt całości obciążenia naszego domu. Dobór odpowiedniego fundamentu, zapewni minimalne i równomierne osiadanie budynku oraz zabezpieczy dom przed wilgocią. Ten etap prac, na pewno nie jest momentem na generowanie oszczędności. Fundamenty powinniśmy wykonać w taki sposób, by nigdy już do niech nie wracać. Ewentualne poprawki, po wybudowaniu domu, będą bardzo kosztowne. Wymagać będą ingerencji nie tylko w samą konstrukcję budynku, ale również w przydomowy teren, jak ogród czy podjazd.
Etapy budowy stanu zero:
- W pierwszej kolejności na działce musi pojawić się geodeta, który zaznaczy położenie naszego domu na działce. Czynność ta polega na wbiciu drewnianych palików w narożnikach przyszłego domu. Najczęściej paliki te pomalowane są wyraźnym kolorem (róż, seledyn) tak by nie było wątpliwości gdzie ma kopać koparka.
- Na działkę wjeżdża koparka, który zdejmie humus. Koparka powinna kopać nieco szerzej niż zaznaczone przed geodetę paliki. Koszt pracy koparki wynosi od 80 do 90 zł za roboczogodzinę. Czas pracy koparki nie powinien przekroczyć 5 godzin, uzależniony jest od panujących na działce warunków. Pamiętajcie by odłożyć humus w miejsce, które nie będzie kolidować z przyszłymi pracami. Humusu nie oddawajcie, to żyzna gleba, przyda się Wam później to założenia ogrodu. Jeżeli wasza działka znajduje się pod opieką archeologa, powinien być on obecny podczas zdejmowania humusu.
- Po zdjęciu humusu wraca geodeta, który wapnem budowlanym zaznaczy przebieg ław fundamentowych i nabije ławice. Obie wizyty geodety będą Was kosztować około 700-900 zł.
- Wykonawca w międzyczasie powinien już kręcić zbrojenie, które zostanie umieszczone w ławach fundamentowych.
- Na plac budowy po raz kolejny należy zamówić koparkę, która wykona wykopy pod ławy fundamentowe. Jeżeli grunt w którym kopiecie jest stabilny, nie ma potrzeby wykonywania szalunków wykopów. Jeżeli natomiast jest piaszczysty, szalunki będą koniecznością.
- Układamy zbrojenie do wykopów. Pamiętajcie, że zbrojenie nie może leżeć bezpośrednio na gruncie. Pod zbrojenie należy podłożyć dystanse lub bloczki betonowe. Inaczej zbrojenie nie zostanie otoczone betonem na miejscu styku z podłożem, co może w przyszłości powodować korozję stali.
- Układamy instalację odgromową wokół naszego budynku, wyciągając bednarkę ponad wysokość ław. W przyszłości, bednarka zostanie połączona z prętami instalacji odgromowej znajdującej się na dachu naszego domu.
- Zalewamy nasze ławy i stopy fundamentowe uprzednio zamówionym betonem. Polecam stosowanie betonu minimum B-20.
- Po wyschnięciu ław fundamentowych wykonujemy izolację poziomą ław fundamentowych. Do ich wykonania przydadzą się masy bitumiczne, bądź papa zgrzewalna. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie wstępnego krycia z mas bitumicznych, która pokryte zostaną papą zgrzewalną.
- Wykonujemy ściany fundamentowe. Najczęściej muruje się je z bloczków betonowych. Alternatywną są betonowe, lane ściany fundamentowe, dla których koniecznym będzie przygotowanie wysokiego szalunku.
- Po wymurowaniu wykonujemy przepusty dla prądu wody i kanalizacji. Przepusty wykonywane są najczęściej z kawałka rury, którą montujemy do wymurowanej ściany fundamentowej.
- Nakładamy izolację pionową i poziomą ścian fundamentowych. Wykonujemy ją z mas bitumicznych. Nakładamy grube warstwy masy, która powinna pokryć całą powierzchnię ścian fundamentowych. Ściany smarujemy od wewnątrz i z zewnątrz. Posmarowanie ścian popularnym dysperbitem, nie jest właściwą izolacją – dysperbit stanowi jedynie warstwę gruntującą dla końcowej izolacji, czy to poziomej czy pionowej.
- Wykonujemy ocieplenie ścian fundamentowych. Do ocieplenia ścian fundamentowych stosujemy styropian Aqua lub styrodur (popularnie nazywany XPS). Polecamy to drugie rozwiązanie. Nie zaleca się stosowania zwykłego styropianu, pod wpływem działania wody może on ulec degradacji.
- Zamawiamy pospółkę, która wypełni nasze ściany fundamentowe. Nie używamy ziemi z wykopów, czy piasku rzecznego. Pospółkę usypujemy w warstwy po 20-30 cm, następnie je zagęszczając. Do zagęszczania wykonawcy używają zagęszczarek ciężkich, bądź skoczków. Rada: zwracajcie uwagę na odpowiednie zagęszczenie narożników. Duża zagęszczarka nie będzie w stanie zagęścić narożników, jako że jej budowa fizycznie nie daje takiej możliwości. Narożniki najlepiej zagęszczać ręcznie. Do zasypania fundamentów pospółką, niezbędna będzie koparka.
- Po usypaniu i zagęszczeniu pospółki wzywamy hydraulika, który rozprowadzi instalację kanalizacji i wody. Jest to również czas na wykonanie czerpni powietrzna dla kominka, jeśli takowy planujecie. Po położeniu instalacji, rury zasypujemy i zagęszczamy ręcznie, tak by nie uszkodzić położonej instalacji ciężką zagęszczarką.
- Czas na wylanie betonu na naszą pospółkę. Najczęściej używa się betonu klasy B-15 lub B-20.
- Po wyschnięciu betonu wykonujemy izolację poziomą, stosując masy bitumiczne, które połączyć należy z izolacją ścian fundamentowych. Na masy bitumiczne, przed rozpoczęciem murowania, należy położyć papę.
- Dla osób planujących drenaż odwodnieniowy wokół budynku, jest to najlepszy moment na jego wykonanie.
- Montujemy folię kubełkową do naszych ścian fundamentowych. Folia spełnia rolę ochrony mechanicznej naszych ścian fundamentowych. Będzie chronić styropian w momencie zasypywania ścian pospółką, a później przed szkodliwym działaniem gryzoni.
- Zwieńczeniem stanu zerowego będzie obsypanie ścian fundamentowych pospółką, od zewnątrz. Po raz kolejny zamawiamy na nasz plac budowy pospółkę oraz wynajmujemy koparkę.
Budowa fundamentów jest procesem dość prostym. Na tym etapie, będziecie musieli skontaktować się nie tylko z wykonawcą, lecz także z koparkowym, żwirownią, hydraulikiem i hurtownią materiałów budowlanych. Odpowiednie wykonanie fundamentów domu zapewni wam spokój i bezpieczeństwo. Zadbajcie, by ich wykonanie stało na najwyższym poziomie, do fundamentów nie powinniśmy wracać na późniejszym etapie, czy to budowy, czy już mieszkania.
Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym przedstawiamy harmonogram budowy domu. Pozwoli on Wam zaplanować kolejne etapy budowy Waszego domu.
GALERIA ZDJĘĆ